Ako sa starať o nôž

Starostlivosť o nože

SVET NOŽOV Vám ponúka široký výber nožov pre rôzne účely. Všetky nože vyžadujú náležitú starostlivosť, aby Vám poslúžili či už na každodenné používanie alebo príležitostné využitie.

Základy starostlivosti o nože

Každý majiteľ noža by mal poznať základy správnej starostlivosti. Dobre udržiavaný nôž Vám poslúži ako spoľahlivý spoločník na dlhú dobu. Starostlivosť o nôž nezahŕňa len jeho brúsenie.

Korózia a údržba

Moderné nože sú vyrábané z kvalitných materiálov, no každá oceľ časom koroduje. Kĺby a pružiny na zatváracom noži treba občas premazať jednou až dvoma kvapkami oleja, čo zabezpečí jednoduchšie otváranie, zatváranie a zníži opotrebovanie.

Ochrana pred vlhkosťou

Ak ste používali nôž v mokrom alebo vlhkom prostredí, dôkladne ho osušte. Pri kontakte s slanou vodou alebo inými látkami nôž ihneď opláchnite pod tečúcou vodou, dôkladne osušte a naneste tenkú vrstvu oleja na čepeľ, aby ste zabránili jej poškodeniu.

Kontrola mechanických častí

Skontrolujte, či poistka noža správne funguje, aby ste predišli poraneniu. Všetky mechanické časti noža udržujte v čistote. Nikdy sa nespoliehajte, že zatvárací nôž bude trvalo uzamknutý v správnej polohe.

Starostlivosť o nože s pevnou čepeľou

Pri nožoch s pevnou čepeľou platia rovnaké pravidlá starostlivosti o čepeľ. Mokrú alebo vlhkú čepeľ nikdy nevkladajte do puzdra. Najskôr ju dôkladne vysušte!

Správne používanie noža

Nepoužívajte čepeľ ako otvárač na konzervy, dláto, páčidlo, skrutkovač alebo na akúkoľvek ťažkú prácu, pre ktorú nôž nie je určený. Nepoužívajte vrchnú časť čepele ako kladivo a nikdy po nej nebúchajte iným predmetom!

Údržba rukoväte

Rukoväť z dreva odporúčame občas pretrieť leštidlom na nábytok alebo olejom, aby ste predišli jej vysúšaniu a popraskaniu.

Olejovanie a brúsenie

Na premazávanie čepelí a mechanizmov nožov nepoužívajte kuchynské oleje, ale oleje určené na tento účel. Nezabudnite nôž pravidelne brúsiť, aby Vám správne slúžil.

Upozornenie

!!! NOŽE NIKDY NEUMÝVAJTE V UMÝVAČKE NA RIAD !!!