Ako sa starať o nôž

 
 
Úvod > Ako sa starať o nož > Ako sa starať o nôž
 

Ako sa starať o nôž

SVET NOŽOV  Vám ponúka široký výber nožov pre každé použitie a účel. Všetky nože potrebujú náležitú starostlivosť, aby Vám poslužili či už na každodenné používanie alebo len občasné.

Každý  majiteľ noža by mal poznať základy, pokiaľ ide o správnu starostlivosti . Dobre udržiavaný nôž Vám poslúži ako spoločník na dlhú dobu . Pod pojmom "starostlivost o nôž" sa nemyslí len že nôž nabrúsite..

Moderné nože sú vyrábané z veľmi kvalitných materiálov, ale napriek tomu bude každá oceľ v priebehu času korodovať. Občas treba kĺby a pružiny na zatváracom nôži premazať s jednou či s dvoma kvapkami oleja. To zaistí jednoduchšie otváranie, zatváranie a zabráni korózii a zníženiu opotrebovania.Ak ste váš nôž používali za mokra, alebo vo vlhkom prostredí dôkladne ho osušte. Ak sa váš nôž dostane do kontaktu so slanou vodou alebo akoukolvek inou látkou a nie ste si istý čo to spraví s čepelou noža, mali by ste ho ihneď opláchnuť pod tečúcou vodou,a poriadne ho vysušiť a naniest na čepel tenkú vrstvu oleja aby ste zabranili jej poškodeniu.

Skontrolujte, či poistka noža správne funguje  aby ste predišli poraneniu. Všetky mechanické časti noža udržujte v čistote. Nezabudnite !!! Nikdy sa nespoliehajte , že zatvárací nôž bude trvalo uzamknutý v správnej polohe!

Pri nožoch s pevnou čepelou platia tie iste pravidla starostlivosti o čepel.Mokru alebo vlhkú čepel nikdy nevkladáme do púzdra.Čepel najskôr poriadne vysušíme!

Nepoužívajte čepeľ ako otvárač na konzervy, dláto, páčidlo, skrutkovač alebo na akúkoľvek ťažkú ​​prácu, pre ktorú váš nôž nebol určený! Tiež nepoužívajte vrchnú časť čepele ako kladivo ani po nej nikdy nebuchajte s druhým predmetom!

Rukovät z dreva odporúčame občas pretrieť s leštidlom na nábytok alebo olejom. Predidete tým vysúšaniu a popraskaniu.

Na premazávanie čepelí a mechanizmou nožov nepoužívajte kuchynské oleje ale oleje na to určené!

Nezabudnite nôž pravidelne prebrusiť aby Vám správne poslúžil.

UPOZORNENIE:

!!! NOŽE NIKDY NEUMÝVAJTE V ÚMYVAČKE NA RIADY !!!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia